10 הפציעות הכי נפוצות כתוצאה מתאונות דרכים

לורה מולדובר

לורה מלדובר

עורכת תוכן ראשית, באז.

תוכן עניינים

תאונות דרכים, בין אם קלות או קשות מבחינת נזק לרכוש, מהוות דאגה משמעותית בכבישים ברחבי העולם. למרות ההתקדמות במאפייני בטיחות הרכב וניהול התעבורה, תאונות דרכים ממשיכות לגרום למגוון רחב של פציעות, שלחלקן יכולות להיות השפעות ארוכות טווח על המעורבים.  הבנת הפציעות השכיחות ביותר כתוצאה מתאונות דרכים, יכולה לסייע בהכרה בחשיבותם של אמצעי מניעה, טיפול רפואי מהיר ובמקרים מסוימים – מציאת עורך דין תאונת דרכים מומלץ.

להלן עשר הפציעות הנפוצות ביותר מהן אנשים עלולים לסבול במהלך ובעקבות תאונות דרכים

צְלִיפַת שׁוֹט

צליפת שוט היא פגיעה בצוואר, עקב תנועה כוחנית ומהירה קדימה ואחורה של הצוואר, בדומה לתנועה של שוט (ומכאן שמה). פציעה זו מתרחשת בדרך כלל בשל התנגשויות מאחור, ועלולה להוביל לכאבי צוואר ונוקשות כרוניים.

זעזוע מוח

זעזוע מוח הוא סוג של פגיעה מוחית טראומטית, הנגרמת בשל מכה בראש או טלטלה פתאומית, כמו זו שחווים בתאונות דרכים מסוימות. התסמינים יכולים לנוע בין כאבי ראש ובלבול לנזק מוחי חמור יותר.

עצמות שבורות

עוצמת הפגיעה בתאונת דרכים יכולה להוביל לשברים, כשהנפוצים ביותר הוא בידיים, רגליים, צלעות וירכיים. החומרה יכולה להשתנות, ולדרוש טיפולים החל מגבס ועד התערבות כירורגית.

חתכים ושריטות

זכוכית מנופצת, שברי מתכת, ואפילו חפצים לא מאובטחים שעפים בתוך המכונית עלולים לגרום לחתכים ושריטות, שיכולים להוביל לאובדן דם משמעותי ולדרוש תפרים או טיפולים רפואיים אחרים.

פציעות פנימיות

פציעות פנימיות, כגון דימום פנימי או נזק לאיברים, מסוכנות במיוחד מכיוון שהן עשויות לא להיות ברורות מיד. פציעות אלו יכולות להתרחש כתוצאה מטראומה הנגרמת במהלך תאונות דרכים.

פציעות ושיתוק בחוט השדרה

לפציעות בחוט השדרה יכולות להיות השלכות הרסניות, כמו שיתוק חלקי או מלא. התנגשות עוצמתית עלולה לפגוע בחוליות, ברצועות או בדיסקים של עמוד השדרה או בחוט השדרה עצמו.

פציעות מוח טראומטיות (TBI)

מעבר לזעזוע מוח, תאונות דרכים עלולות לגרום לפציעות מוח טראומטיות חמורות יותר, אשר מובילות לבעיות קוגניטיביות ארוכות טווח, למצוקה רגשית ולנכויות פיזיות. פציעות אלו דורשות הערכה וטיפול רפואי מיידיים.

כוויות

תאונות דרכים הכוללות שריפות עלולות לגרום לכוויות, הנעות בין קלות לקשות. כוויות קשות עשויות לדרוש טיפול נרחב, כולל ניתוח ושיקום.

פציעות של רקמות רכות

פציעות של רקמות רכות נגרמות בגין פגיעה ברקמות החיבור של הגוף, כגון שרירים, רצועות וגידים. צליפת שוט הוא סוג אחד של פציעה כזו, כאשר אחרים כוללים נקעים ומתיחות, שיכולים להתרחש בכל מקום בגוף.

טראומה פסיכולוגית

ההשפעה הרגשית של תאונת דרכים יכולה להיות הרסנית כמו פציעות פיזיות. שורדים רבים חווים חרדה, דיכאון, הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD) ובעיות נפשיות אחרות בעקבות תאונה.

החשיבות של עורך דין טוב

לאחר פציעות בתאונת דרכים, עורך דין טוב הוא גורם מכריע בניווט המורכבות של תביעות משפטיות והסדרי ביטוח. עורך דין מנוסה יכול לסנגר בשמכם, ולהבטיח שתקבלו את הפיצוי המגיע לכם בגין הוצאות רפואיות, אובדן שכר, כאב וסבל. עורך דין מומחה יכול לנהל משא ומתן עם חברות ביטוח, להתמודד מול מערכת המשפט ולייצג את האינטרסים שלכם, מה שמאפשר לכם להתמקד בהחלמה.

מערכות בטיחות שיכולות לסייע במניעת תאונות

רכבים מודרניים מצוידים במערכות בטיחות מתקדמות, שנועדו למנוע תאונות או להפחית את חומרתן. תכונות כמו מערכות בלימה נגד נעילה (ABS), בקרת יציבות אלקטרונית (ESC), בלימת חירום אוטומטית (AEB) ואזהרות סטייה מנתיב תורמות לחוויות נהיגה בטוחות יותר.

בקרת שיוט אדפטיבית ומערכת לזיהוי נקודה עיוורת מסייעות גם הן, בהיבטים של שמירה על מרחק בטוח ומודעות לתנועה מסביב. שימוש בטכנולוגיות אלו יכול להפחית משמעותית את הסבירות לתאונות, ולהגן על נהגים, נוסעים והולכי רגל כאחד.

סיכום

מגוון הפציעות האפשריות כתוצאה מתאונות דרכים, מדגיש את החשיבות של נהיגה בטוחה והיערכות לבלתי צפוי. בעוד שחלק מהפציעות ניכרות באופן מיידי, אחרות באות לידי ביטוי רק כמה ימים או שבועות לאחר התאונה.

חשוב מאוד לפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי לאחר כל תאונת דרכים, גם אם אתם מרגישים בסדר בהתחלה. הבנת הפציעות הנפוצות הללו יכולה לסייע גם בתהליך ההחלמה, שכן היא מדגישה את הצורך בהערכה רפואית מקיפה ואת הפוטנציאל לטיפול ושיקום ארוך טווח. 

מה דעתם על התוכן? שתפו אותנו בתגובות >>

שווה לראות גם:

מוצרי טיפוח טבעיים

מוצרי טיפוח טבעיים

הביקוש למוצרים נקיים, ירוקים וברי קיימא הולך ותופס תאוצה, וגם תעשיית היופי והבריאות לא נשארת אדישה לכך. עם המודעות ההולכת וגדלה לתופעות הלוואי הפוטנציאליות של

קרא עוד »

אבנים בכיס מרה

על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-10% מהאנשים בעולם סובלים מאבני מרה. בישראל, כ-200,000 אנשים מאובחנים מדי שנה עם אבני מרה. שכיחות אבני מרה גבוהה יותר

קרא עוד »
דילוג לתוכן