מתחילים להקריח? סביר להניח שזה בגלל האנדרוגנים

לורה מולדובר

לורה מלדובר

עורכת תוכן ראשית, באז.

תוכן עניינים

נשירת שיער היא תופעה שכיחה, שיכולה להשפיע על גברים, נשים וילדים כאחד. ישנם גורמים רבים שיכולים לגרום לנשירת שיער, החל מגורמים גנטיים ועד לגורמים סביבתיים. הסיבה השכיחה ביותר לנשירת שיער היא התקרחות אנדרוגנתית, המכונה גם "נשירת שיער אנדרוגנית". התקרחות זו נובעת מנטייה גנטית, המגבירה את רגישות הקרקפת לאנדרוגנים, שהם הורמונים גבריים. 

אצל גברים, ההשפעה של האנדרוגנים על הקרקפת גורמת לשיער להתכווץ ולצמוח לאט יותר, עד שלבסוף הוא נושר לחלוטין. התקרחות גברית אופיינית מתבטאת בנשירה של שיער בחלק הקדמי והעליון של הראש, תוך יצירת דפוס של "מפרצים".

אצל נשים, השפעת האנדרוגנים על הקרקפת גורמת לנשירה של שיער בצדדים ובחלק הקדמי של הראש. נשירה נשית אופיינית מתבטאת בדילול שיער באזורים אלו, תוך שמירה על שיער עבה בחלק האחורי של הראש.

התהליך הביולוגי המוביל לנשירת שיער אנדרוגנית עדיין אינו מובן במלואו, אך ידוע כי אנדרוגנים, כגון דהידרוטסטוסטרון (DHT), פועלים על זקיקי השיער וגורמים להם להתכווץ. הצטמקות זו מובילה לכך שהשיער צומח לאט יותר, עד שלבסוף הוא נושר לחלוטין.

גורמים נוספים שיכולים להחמיר את התקרחות האנדרוגנית כוללים:

 • גיל: התקרחות אנדרוגנתית מתחילה בדרך כלל בגילאי העמידה, אך היא יכולה להתחיל גם בגיל מוקדם יותר.
 • היסטוריה משפחתית: אנשים עם היסטוריה משפחתית של התקרחות אנדרוגנתית נמצאים בסיכון מוגבר לפתח התקרחות בעצמם.
 • גורמים סביבתיים: חשיפה לקרינת UV, עישון וצריכת אלכוהול יכולות להחמיר את התקרחות האנדרוגנית.

טיפולים תרופתיים לנשירת שיער אנדרוגנית

הטיפולים התרופתיים היעילים ביותר לנשירת שיער אנדרוגנית הם מינוקסידיל ופלוטמיד.

 • מינוקסידיל הוא תרופה מקומית הניתנת על ידי יישום על הקרקפת. מינוקסידיל גורם להארכת שלב הצמיחה של השיער, מה שעלול להוביל לצמיחת שיער חדש.
 • מינוקסידיל זמין לרכישה ללא מרשם, אך מומלץ להתייעץ עם רופא לפני השימוש בו. מינוקסידיל יכול לגרום לתופעות לוואי קלות, כגון גרד, יובש ונשירת שיער מוגברת.
 • פלוטמיד היא תרופה אורלית הניתנת בכדורים. פלוטמיד גורמת להפחתת ייצור DHT, מה שעלול להאט את קצב הנשירה ולגרום לצמיחת שיער חדש.
 • פלוטמיד זמינה לרכישה רק עם מרשם רופא. פלוטמיד עלולה לגרום לתופעות לוואי חמורות יותר ממינוקסידיל, כגון ירידה בחשק המיני, שינויים בהורמונים הגבריים ופגיעה בפוריות הגבר.

יעילות הטיפולים התרופתיים

היעילות של הטיפולים התרופתיים לנשירת שיער אנדרוגנית משתנה מאדם לאדם. באופן כללי, מינוקסידיל יעיל יותר אצל גברים צעירים עם התקרחות קלה עד בינונית. פלוטמיד יעיל יותר אצל גברים מבוגרים עם התקרחות מתקדמת.

טיפולי PRP לנשירת שיער אנדרוגנית

טיפולי PRP (Platelet-Rich Plasma) הם טיפולים חדשניים לנשירת שיער אנדרוגנית. הטיפול כולל הזרקת פלזמה עשירה בטסיות דם לקרקפת. טסיות הדם מכילות חומרים שיכולים לסייע בהגדלת זרימת הדם לקרקפת ובצמיחת שיער חדש.

 • אופן הטיפול: הטיפול ב-PRP מתחיל בנטילת דם מהמטופל. הדם מועבר לצנטריפוגה, המפרידה בין הרכיבים השונים של הדם. הפלזמה, המכילה את הטסיות הדם, מופרדת מהדם ומועברת חזרה למטופל. הזרקת ה-PRP לקרקפת מתבצעת באמצעות מחטים דקות. ההזרקות מתבצעות באזורים הקרחים או הדלילים של הקרקפת.
 • יעילות הטיפול: מחקרים קליניים הראו כי טיפולי PRP יכולים להוביל לצמיחת שיער חדשה אצל כ-60% מהמטופלים. הטיפול נחשב בטוח יחסית, והוא אינו גורם לתופעות לוואי חמורות.
 • משך הטיפול: טיפולי PRP ניתנים בדרך כלל בסדרה של 4-6 טיפולים, הניתנים במרווחים של 4-6 שבועות. לאחר סדרת הטיפולים, ניתן לבצע טיפולים אחזקה אחת לשנה או שנתיים.

טיפול בלייזר לנשירת שיער אנדרוגנית

טיפול בלייזר הוא טיפול חדש יחסית לנשירת שיער אנדרוגנית. הטיפול מבוסס על הרעיון שהלייזר יכול לסייע בהגדלת זרימת הדם לקרקפת, מה שעלול לעודד צמיחת שיער חדש.

טיפול בלייזר לנשירת שיער אנדרוגנית נעשה באמצעות מכשיר לייזר המוצמדת לראש המטופל. המכשיר מקרין פולסים קצרים של אור לייזר על הקרקפת. האור הלייזר נספג על ידי זקיקי השיער, מה שעלול לגרום להגברת זרימת הדם לקרקפת.

 • יעילות הטיפול: מחקרים קליניים הראו שטיפול בלייזר יכול להאט את קצב הנשירה ולגרום לצמיחת שיער חדש אצל חלק מהמטופלים. עם זאת, הטיפול אינו יעיל אצל כל המטופלים, וישנם גם מחקרים שהראו שטיפול בלייזר אינו יעיל יותר מטיפול דמה ללא לייזר.
 • תופעות לוואי: טיפול בלייזר לנשירת שיער אנדרוגנית הוא בדרך כלל בטוח, והוא עלול לגרום לתופעות לוואי קלות, כגון אדמומיות, גרד ותחושת צריבה.
 • משך הטיפול: טיפול בלייזר לנשירת שיער אנדרוגנית צריך להימשך במשך מספר חודשים כדי לראות תוצאות.

מה דעתם על התוכן? שתפו אותנו בתגובות >>

שווה לראות גם:

מוצרי טיפוח טבעיים

מוצרי טיפוח טבעיים

הביקוש למוצרים נקיים, ירוקים וברי קיימא הולך ותופס תאוצה, וגם תעשיית היופי והבריאות לא נשארת אדישה לכך. עם המודעות ההולכת וגדלה לתופעות הלוואי הפוטנציאליות של

קרא עוד »

אבנים בכיס מרה

על פי ארגון הבריאות העולמי, כ-10% מהאנשים בעולם סובלים מאבני מרה. בישראל, כ-200,000 אנשים מאובחנים מדי שנה עם אבני מרה. שכיחות אבני מרה גבוהה יותר

קרא עוד »
דילוג לתוכן